Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk.

A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.

Kérdése van? Hívjon minket! +36-1/296-0096

9 tipp a tavaszi autó karbantartáshoz

A téli időszak komoly kihívások elé állítja az autókat: sózott utak, hideg hőmérséklet, magas páratartalom és hó, mind-mind nyomot hagyhatnak a járműveink alvázán és alkatrészein. Amint beköszönt a tavasz, itt az ideje, hogy alaposan átvizsgáljuk az autóinkat.

  1. Alapos mosás és tisztítás

A tél utáni első lépés egy alapos autómosás. Kiemelt figyelmet kell fordítani az alváz és a kerékjárat környékére, mivel ezek a területek vannak leginkább kitéve az útszóró só okozta korróziónak. Használjunk magasnyomású mosót, hogy a lehető leghatékonyabban eltávolítsuk a lerakódott szennyeződéseket. Ha alapos munkát akarunk végezni, akkor érdemes a dobbetétek eltávolítása után a küszöbben lerakódott sarat is eltávolítani, hiszen az esetek 90%-ban a küszöb kezd el először korrodálni.

  1. Korrózió és rozsdásodás jeleinek keresése

Az alapos tisztítás után vizsgáljuk át az autó karosszériáját és alvázát. Különösen figyeljünk az ajtók szegélyeire, a kerékívekre, küszöbökre és az alvázra. Ha bárhol rozsda nyomát észleljük, azonnal kezeljük DINITROL RC900 rozsda-átalakítóval, ami nem csak a felületi rozsdát alakítja át.

  1. Korrózióvédelem alkalmazása

A rozsdásodás megelőzése, valamint a kezdetleges korrózió megállítása érdekében érdemes korrózióvédő kezelést alkalmazni. Üregvédelemre válasszunk olyan termékeket, amely jó kúszóképességű és képes behatolni az üregekbe ez által védelmet nyújt a legkisebb sarkokban is, ez nem más, mint a DINITROL 1000 Alváz kezelésére egy rugalmas és ellenálló korrózióvédő a legjobb megoldás, mely ellenáll a kisebb mechanikai sérülésekkel szemben is DINITROL 4941, elektromos autók esetében pedig egy átlátszó, hő és saválló bevonatot DINITROL 4010. Az előbb említett anyagok spray-s és 1 literes kiszerelésben is elérhető.

Amennyiben a korrózióvédelmet nem saját magunk szeretnénk elvégezni, bízzuk szakemberre a feladatot. Érdemes felkeresni egy professzionális korrózióvédő állomást, ahol profi szóróberendezésekkel olyan helyeket is kezelni tudnak, amit mi magunk nem tudunk elérni.

Magyarországi DINITROL korrózióvédelmi állomások elérhetősége

  1. Folyadékszintek ellenőrzése

A téli időszak alatt több folyadék is a kritikus szint alá fogyhat, ezért érdemes ellenőrizzünk a fékolaj-, a motorolaj-, a szervoolaj, a hűtő- és az ablakmosó folyadékszintjét is. Szükség esetén pótoljuk vagy cseréljük.

  1. Gumik állapotának és nyomásának ellenőrzése

Először vizsgáljuk át a gumikat a tekintetben, hogy nincs-e rajtuk esetleg szálszakadás, fizikai károsodás a rengeteg téli kátyú végett. Ellenőrizzük le a téli gumik nyomását és futó felületét. Normál személyautók esetében 1,6 mm kopóréteg alatt büntetésre számíthatunk, de 4 mm futófelület elérése után ajánlott a csere, hiszen ez alatt jelentősen megnő féktáv pl. egy hirtelen jött esőben. Ha a következő téli időszakban már nem fogjuk használni a gumiköpenyt, akkor érdemes lehet évközben új garnitúrát vásárolni, hiszen ilyenkor nagyobb valószínűséggel kedvezőbb áron szerezhetjük be, mint ősszel. Gondoskodjunk a már nem használható autógumik hulladékudvarba, vagy autóabroncsot forgalmazó helyeken történő leadásáról. Amennyiben az időjárás megengedi, cseréljük le a télit nyári gumikra. Egyre többen négy évszakos gumit használnak, hiszen a tél már nem olyan hosszú, mint régebben volt. A téli időjárás elmúlásával érdemes megcserélni az első és hátsó gumikat, mert hidegben jobban kopnak és ezek rotálásával hosszabb élettartam érhető el.

  1. Fékrendszer ellenőrzése

A téli időszakban a fékrendszer is fokozott igénybevételnek van kitéve. Vizsgáljuk meg a fékbetéteket és a féktárcsákat, hogy nincs-e rajtuk jelentős kopás vagy korrózió.

  1. A klímarendszer tisztítása és karbantartása

A tavaszi időszak remek alkalom a klímarendszer átvizsgálására. Tisztítsuk meg a rendszert, ellenőrizzük a szűrők állapotát és a gáz nyomását annak érdekében, hogy a nyári melegben hatékonyan működjön.

  1. Akkumulátor ellenőrzése

A téli hideg jobban merítheti az akkumulátort. Ellenőrizzük az akkumulátor töltöttségi szintjét, tisztítsuk meg a csatlakozókat, és ha szükséges, töltsük fel.

  1. Biztosítás ellenőrzése:

A járművünk tavaszi karbantartása remek alkalom arra is, hogy átnézzük autóbiztosításunkat, és megbizonyosodjunk arról, hogy minden évszakban megfelelő védelmet nyújt-e.

 

Összegzés

A tavaszi karbantartás nem csupán az autó élettartamának meghosszabbítása érdekében fontos, hanem az üzembiztonság és a balesetek megelőzése szempontjából is. Kiemelten figyeljünk a korrózió elleni védelemre, mivel a rozsda gyengíti az autó szerkezetét. A megelőzés mindig olcsóbb és hatékonyabb megoldás, mint a későbbi javítások!